گیاه البرز
'گیاه البرز'

گلایفوسیت

گلایفوسیت

گلایفوسیت

معرفی:

این علف کش در بازار با نام تجاری رانداپ Roundup 41%SL وجود دارد. گلایفوسیت علف کشی از گروه اسیدفسفونیک (نمک ایزوپروپیل آمین) است که برای کنترل کلیه گیاهان هرز (نازک برگ و پهن برگ) یکساله و چندساله در باغات و زمین‌های زراعی و غیرزراعی به صورت مایع قابل حل در آب  (۴۱% SL) فرموله می‌شود.

ماده تجارتی آن پس از ۲ سال نگهداری در حرارت ۶۰ درجه سانتیگراد تا ۵ درصد از بین می‌رود، نمک محلول آن در اثر تماس با فولاد گوانیز و یا بدون پوشش ممکن است واکنش داده و گاز هیدروژن که بسیار آتش‌زا است تولید می‌شود.

در آب ۲۵ درجه به میزان یک درصد حل می‌شود (اصلاح آمین و فلزات قلیایی به راحتی در آب حل می‌شود). گلایفوسیت و نمک­های آن غیر قابل تبخیر (فشار بخار گلایفوسیت عملاً صفر است) و در مقابل نور و هوا پایدار است. این ترکیب در خاک توسط میکرو ارگانیزم‌ها تجزیه می‌شود و در صورت تماس با خاک به سرعت خواص خود را از دست می‌دهد. بعد از ۱۶ هفته کمتر از ۳ درصد مقدار مصرف شده قابل اندازه‌گیری است.

شدیداً جذب سطحی خاک شده و شسته نمی‌شود، همچنین در خاک نیز خاصیت جابجایی ندارد. حاصل تجزیه آن دی اکسید کربن، آب، نیترات و فسفات است، بنابراین باقیمانده ندارد و پس از مصرف می‌توان اقدام به کاشت نمود. برای ماهی سمی نیست. گلایفوسیت سریعاً بدون تغییر از بدن دفع شده و در بافت تجمع نمی‌یابند، برای انسان سمیت کمی دارد. (این ترکیب در حرارت کمتر از صفر درجه نگهداری نشود و در صورت انجماد ظرف محتوی سم را در دمای ۲۲ درجه نگهداری و بهم زده شود).

مکانیسم اثر:

گلایفوسیت علفکشی است سیستمیک و غیر انتخاب (عمومی) که پس از سبز شدن علف هرز (Post-emergence) استفاده می‌شود. این ترکیب از طریق برگ­ها و قسمت‌های سبز گیاه جذب شده و روی آنزیم‌های مختلف اثر می‌کند و در تشکیل اسیدهای آمینه و سایر ترکیبات شیمیایی داخلی گیاه ایجاد اختلال می‌کند (چون از قسمت‌های چوبی شده گیاه جذب نمی‌شود لذا می‌توان به راحتی در اطراف تنه درخت پاشید). باز دارنده آنزیم  EPSPS (5-enolpyruvylshikimate-3-phosphate      synthesis)است که از سنتز اسیدهای آمینه آروماتیک ضروری، برای ساخت پروتئین جلوگیری می‌کند. لازم به ذکر است که اثر گلایفوسیت یک هفته تا ده روز پس از سمپاشی کامل می‌شود و برای مشاهده کارایی لازم باید عمل سمپاشی در دوره رشد و فعالیت علف هرز انجام شود.

موارد مصرف:

گلایفوسیت علف کش سیستمیک است که به صورت غیر انتخابی عمل نموده و روی تمام علف­های هرز و درختچه‌ها موثر است. حتی علف­های هرز دائمی رشد یافته و تثبیت شده را هم از بین می‌برد.

همیشه برای علف­های هرز یکساله جوان باید مقدار کمتر و برای علف­های هرز دائمی و قدیمی‌ بیشترین مقدار سم مورد استفاده قرار گیرد.

کارایی بالای گلایفوسیت در از بین بردن اندام­های زیر زمینی مثل ریزوم و ریشه گیاهان دائمی زمانی است که کاربرد آن در پایان رشد رویشی و آغاز گلدهی باشد.

همچنین در زمان مصرف سم بایستی علف­های هرز شاداب و در حال رشد فعال بوده و در شرایط گرم و خشک بهتر است قبل از سمپاشی آبیاری صورت گیرد. باید توجه داشت که ذرات این سم روی شاخ و برگ، قسمت‌های سبز گیاه و پاجوش درختان و مزارع مجاور (بواسطه بادبردگی) پاشیده نشود.

همچنین مدت زمان بین عمل سم پاشی و عملیات خاک ورزی حداقل باید پنج روز باشد. گلایفوسیت بوسیله شیره گیاه به اندام‌های زیرزمینی علف­های هرز (ریشه، استولون و غده) منتقل می‌شود.

این ترکیب برای کنترل علف­های هرز نازک برگ و پهن برگ یکساله و چند ساله در باغات میوه و مرکبات، تاکستان‌ها، مزارع نیشکر، زمین‌های زراعی پس از برداشت محصول اراضی غیر زراعی، جویها و کانال‌های آبیاری استفاده می‌شود.افزودن ۲ درصد سولفات آمونیم خاصیت علف کشی گلایفوسیت را افزایش می‌دهد. همچنین کاهش حجم محلول سمپاشی تا ۲۰۰ لیتر در هکتار تاثیر این علف کش را می‌افزاید.

نکته:

گلایفوسیت توسط بافت‌های سبز جذب می‌شود در باغات جوان که تنه نهال سبز است به این مسئله کاملاً توجه شود.

سازگاری و اختلاط:

گلایفوسیت به صورت غیر انتخابی عمل نموده و با هیچ محصولی سازگار نیست و باید طوری استفاده شود که به محصول اصلی خسارت وارد نشود. این ترکیب را نباید با سموم دیگر ـ بخصوص علف کش­ها ـ کودهای شیمیایی و گیاویت (مویان) مخلوط نمود ولی برای حصول نتیجه بهتر زیر نظر کارشناس می‌توان همراه با گیاگیت (فری گیت) مصرف نمود. همچنین برای کاهش مصرف و تاثیر بهتر توصیه می‌شود مقدار لازم سورفکتانت­های مجاز و یا ۵/۱ تا ۲ کیلوگرم سولفت آمونیم به ازای هر صد لیتر آب با محلول سم مخلوط شود.

موارد توصیه گلایفوسیت در محصولات کشاورزی:

نام محصولزمان کاربردمیزان کاربرد (لیتر در هکتار)
درختان میوهدر حداکثر فعالیت علف­های هرز (مرحله گلدهی)۴ تا ۱۲
نیشکربعد از رویش علف­های هرز به صورت لکه­ای۱ تا ۲ درصد

نکات کاربردی:

  • در زمان مصرف سم بایستی علف­های هرز شاداب و در حال رشد فعال بوده و در شرایط گرم و خشک بهتر است قبل از سمپاشی آبیاری صورت گیرد.
  • استفاده از ادجوانت گیاه گیت باعث افزایش کارایی آن می­شود.
  • گلایفوسیت توسط بافت‌های سبز جذب می‌شود در باغات جوان که تنه نهال سبز است به این مسئله کاملاً توجه شود.
  • گیافوسیت به صورت غیر انتخابی عمل نموده و با هیچ محصولی سازگار نیست و باید طوری استفاده شود که به محصول اصلی خسارت وارد نشود.

ملاحظات عمومی:

  • جهت اطلاع از جزئیات با کارشناسان حفظ نباتات منطقه مشورت نمایید.
  • قبل از مصرف سم، برچسب آن را به دقت مطالعه نمایید.
  • فروش این سم بدون نسخه گیاه پزشک ممنوع است.


گیاه البرز مرکز فروش محصولات شرکت گیاه

گیاه البرز ٬ مرجع فروش و مرکز خرید عمده انواع محصولات کشاورزی ٬ اعم از انواع سموم کشاورزی و باغبانی ٬ آفت و حشره کش ها٬ انواع حلرون و علف کش ها و همچنین مرکز عرضه انواع کود ها و مواد ریز مغذی مناسب پرورش انواع گیاهان می باشد.

شما می توانید برترین انواع سموم کشاورزی و کود های مکمل و محصولاتی همچون گلایفوسیت را با مناسب ترین قیمت از ما تهیه کنید.

فروش انواع محصولات کشاورزی با کیفیت با مناسب ترین قیمت توسط شرکت گیاه البرز به صورت عمده و در سراسر کشور.

جهت خرید این محصول با ما تماس بگیرید


منبع: شرکت گیاه

جهت خرید این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:
مدیر فروش : مهندس مبینی
خدمات رسانی: ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه گیاه پزشکی توسط کارشناسان مجرب
داروخانه گیاه پزشکی گیاه البرز با شماره مجوز: 3108201745020015
آدرس: کرج- بلوار جانبازان (خیابان چالوس)-200 متر بالاتر از بانک ملی سابق- جنب نمایشگاه تینا
ساعت کاری: شنبه تا چهارشنبه 9:30 تا 19 پنجشنبه : 9:30 تا 17
mobile icon شماره موبایل: 09196819424
email icon پست الکترونیکی: gyahalborz@gmail.com
مدیر فنی: دکتر محمد مهدی خیامی راد – دکترای گیاه پزشکی

مطلب مرتبط

استفاده از حشره کش کشاورزی

استفاده از حشره کش کشاورزی | فروش حشره کش کشاورزی

استفاده از حشره کش کشاورزی استفاده از حشره کش کشاورزی می تواند معایب ناخواسته ای …